آیا فرصت عزتمندشدن به بچه ها می دهیم؟

آیا تا به حال با خودتان فکر کرده اید که چرا مدرسه مکتب امام حسین(علیه السلام) بعد از گذشت قرن ها توانسته است همچنان در دل جهانیان ماندگار شود اما گاهی تربیت دینی فرزندان ما به اندازه چند سال هم ماندگار نیست؟


ما می خواهیم به خودمان و شما یادآوری كنیم كه چگونه می شود با الگو گرفتن از امام حسین(علیه السلام) كه نقش پدر بنده های خدا را دارند یك تربیت اصولی و ماندگار داشته باشیم.

از زنده بودن محرم استفاده كنید
قاعده محبت پیدا كردن به هر موضوع دینی مثل نماز، روزه، حجاب و… در ابتدا با این شروع می شود كه حس دینی بچه ها در سن زیر 7 سال با شیوه هایی كه دوست دارند و خوش شان می آید فعال شود. در سال های بعد باور دینی یعنی پیدا كردن اطلاعات در مورد آن حس، می تواند آن را ماندگار كند.حتما تلاش كنید كه بچه ها را در مراسم ایام محرم شریك و سعی كنید آنها فقط تماشاچی نباشند. بچه ها را به دسته های عزاداری ببرید و با هم نذری بگیرید یا نذری پخش كنید. آنها خیلی از مشاركت در انجام این كارها ذوق می كنند.

می توانید طبل كوچكی بخرید و طبل بزنید تا بچه ها نشاط معنوی پیدا كنند. حتما برای بچه ها لباس مشكی ویژه محرم بخرید كه با بقیه سال فرق می كند، این كار برایشان تنوع دارد. بچه ها وقتی زنجیر می زنند، حس من هم هستم را با امام حسین(علیه السلام) تجربه می كنند. این می شود كه ما امروز بزرگ ترهایی را می بینیم كه با انواع پوشش و ظاهرهای مختلف یا حتی پایبندی مختلف به سایر احكام و… به محرم كه می رسد، هیئت راه می اندازند، دسته عزاداری می روند، لباس سیاه می پوشند و… . پس می شود از این روش ها برای آموزش هر مفهوم مذهبی دیگری هم استفاده كرد.

چطور با بچه ها هیئت برویم؟
هیأت رفتن علاقه بزرگ ترهاست پس تلاش برای همراه كردن بچه ها با شما، كمی زحمت دارد اما بچه ها را دردسر ندانید بلكه اگر كاری كنید تا آنها با لذت به هیئت بیایند حتی اگر مدت حضور شما به نصف برسد، باز هم ارزشمند است. شما می خواهید نوعی پیغامبری برای عاشورا انجام دهید پس به زحمت هایش افتخار كنید.
به كمك این پیشنهاد ها راحت تر هیئت بروید:

اثر گذاری تربیت امام حسین

هیئتی كه مدت زمان عزاداری آن طولانی مدت باشد را برای همراهی با كودكان انتخاب نكنید

هیئت هایی كه حیاط و محل بازی دارند انتخاب بهتری هستند.
در خانه به كمك بچه ها، یك نشان با اسم خادم امام حسین(علیه السلام) درست كنید و به لباس بچه ها بدوزید. برای آنها نقش خادمین حرم امام رضا(علیه السلام) را یادآوری كنید تا بدانند باید مثل خادم ها آرام و مهربان باشند و به مردم كمك كنند. مثلا پلاستیك برای كفش به عزادارها بدهند، كفش ها را جفت كنند و… .

هیئت هایی كه مدت زمان عزاداری آنها طولانی مدت باشد را برای همراهی با كودكان یا نوجوانان انتخاب نكنید. همراه داشتن خوراكی، وسیله بازی یا سرگرمی ساده مثل وسایل نقاشی، كاردستی، یك ماشین یا عروسك ساده و… برای بچه ها مفید است. وقتی به هیئت رفتید، محل نشستن خود را نزدیك سرویس بهداشتی انتخاب كنید. بهتر است در ساعت هایی هیئت بروید كه ساعت خواب بچه ها نباشد كه سروصدا آنها را اذیت كند.