طرح گفت‌وگوي ملي خانواده که سال گذشته با همکاري معاونت امور زنان و خانواده رياست‌جمهوري و انجمن جامعه‌شناسي ايران تدوين شده، اين روزها آخرين مراحل فاز دوم اجرايي خود در استان‌هاي مختلف را مي‌گذراند، در اين ميان اما مجري طرح گفت‌وگوي ملي خانواده با بيان اينکه اجراي اين طرح‌ براي مدت زمان دو ساله چندان تاثيري در بهبود روابط ميان خانواده‌ها ندارد، مي‌گويد: براي استمرار و تداوم آن معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري بايد تصميم‌گيري کند.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از روزنامه آرمان ملی ،زهرا کمالي‌دهقان با بيان اينکه طرح گفت‌وگوي ملي خانواده با همکاري معاونت امور زنان وخانواده رياست‌جمهوري و انجمن جامعه‌شناسي ايران تدوين و از سال 97 اجرا شده است، اظهار کرد: تمامي دفاتر انجمن جامعه‌شناسي در تمامي استان‌ها در اين طرح شرکت کردند و مجريان طرح هر استاني، مديران دفاتر انجمن آن استان هستند. وي با بيان اينکه طرح گفت‌وگوي ملي خانواده در دو فاز اجرا شده است، گفت:

در مرحله اول مجريان طرح يعني جامعه‌شناسان کارگاهي را با چهار گروه هدف در تمامي استان‌ها برگزار کرده‌اند، اين گروه شامل جامعه‌شناسان، روانشناسان، سمن‌ها، مقامات دولتي مانند بهزيستي و شهرداري و روزنامه‌نگاران حوزه بوده‌اند که از آنها خواسته شده در مورد مسائل اجتماعي استان خود صحبت کنند و سپس بررسي شود که در هر استان چه مسائل و مشکلاتي بيشتر است و دولت براي کاهش آن چه گام‌هايي برداشته است و در نهايت حاضران کارگاه به ارائه پيشنهاداتي براي کاهش مشکلات استان پرداختند.

مجري طرح گفت‌وگوي ملي خانواده در پاسخ به اين سوال که در کدام يک از استان‌ها آسيب‌هاي اجتماعي بيشتر از ساير استان‌هاست؟ ادامه داد: در تمامي استان‌ها با يکسري آسيب‌هاي اجتماعي مشترکي مواجه شده‌ايم که از جمله آنها مي‌توان به اعتياد، حاشيه‌نشيني، فقر، طلاق،‌ کودکان کار و… اشاره کرد، اما در برخي استان‌ها آسيب‌هاي اجتماعي خاص آن استان وجود دارد. به طور مثال حاشيه‌نشيني،‌ کودکان کار و طلاق از بارزترين آسيب‌هاي اجتماعي استان تهران است. اين جامعه‌شناس تاکيد کرد:

در نهايت تحليل‌ها و گزارش‌هاي به دست آمده از مشکلات هر استاني در قالب کتاب تدوين شده است. مرحله دوم اين طرح در سال جاري در تمامي استان‌ها اجرا شده است. در فاز دوم اين طرح هفت کارگاه به صورت رايگان براي خانواده‌ها برگزار شده که دو کارگاه براي پدران، دو کارگاه براي مادران و دو کارگاه براي فرزندان برگزار شده است.

در اين مرحله هر کدام از اعضاي خانواده به بيان مشکلاتي که با ديگر اعضاي خانواده‌ها داشته‌اند، پرداخته‌اند و در کارگاه هفتم همه اعضاي خانواده‌ يعني پدران،‌ مادران و فرزندان در کارگاه‌ها حاضر شده‌اند و از آنها خواسته شده مسائل و مشکلات خانوادگي خود را بيان کنند. در پايان کارگاه‌ها نحوه گفت‌وگوي صحيح با يکديگر به خانواده‌ها آموزش داده شد. کمالي دهقان در ادامه گفت: اين طرح به صورت پايلوت به اجرا درآمده است و براي استمرار و تداوم آن نيازمند سرمايه بالايي هستيم. مجري طرح گفت‌وگوي ملي خانواده ادامه داد: اغلب پدران در ابتداي امر از شرکت در اين کارگاه‌ها امتناع مي‌کردند، اما پس از ورود به کارگاه‌ها علاقه زيادي به شرکت در جلسات بعدي داشته‌اند. تمامي خانواده‌ها علاقه‌مند به استمرار اين طرح هستند، به طور حتم اين طرح تاثير بسيار بالايي در بهبود روابط ميان اعضاي خانواده‌ها و در نهايت جامعه خواهد دارد.

از آنجايي که اين طرح موجب بهتر شدن روابط اعضاي خانواده‌ها مي‌شود، بايد اين موضوع مد نظر قرار گيرد که با برگزاري کارگاه‌هاي چند جلسه‌اي و طرح‌هاي کوتاه‌مدت دو ساله چندان تاثيري در بهبود روابط ميان خانواده‌ها برقرار نخواهد شد که براي استمرار و تداوم آن معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري بايد تصميم‌گيري کند.

سلامت نیوز: بارزترین آسیب‌های اجتماعی تهران