به کودکان از چه سنی پول تو جیبی بدهیم؟

کودکان هنگامی که با مفاهیم شمارش، پول، قيمت، مقایسه کردن و ارزش‌گذاری اشیاء اشنا میشوند ، میتوانند پول توجیبی دریافت کنند. زمانیکه بچه تشخیص دهد در ازای پرداخت مبلغ مشخصی پول می‎تواند کالا یا خدمات مشخصی دریافت کند، آن‎گاه از این پول به‎عنوان پاداش هم می‎توان برایش استفاده کرد؛ به عنوان مثال برای انجام کار و فعالیتی که سبب موفقیت چشم‌گیر یا پیشرفت بزرگی برای وی شده باشد.


کودکان در آغاز نمی توانند تشخیص دهند که به عنوان مثال دوهزار تومان دوبرابر هزارتومان ارزش دارد و قیاس کردن برای شان دشوار است. برای این کار نخست باید بچه را با معنای شمارش و مقدار اشنا کنید؛ به عنوان مثال بچه بتواند پول را بشمارد؛ ولی برای شروع می‎توانید مقدار کمتر و مشخصی از پول را برای خرید چیز خاصی در اختیار بچه قرار دهید؛ مثلا هزار تومان برای خرید.

اگر بچه شمردن بلد نباشد، دادن پول توجیبی به وی هیچ فایده ای ندارد، زیرا قادر نیست به هنگام پول گرفتن و یا خرید کردن ، جمع و تفریق کند.

از همان آغاز همه چیز را معلوم کنید، شما متعهد می شوید که هر هفته و یا هر ماه به بچه پول بپردازید، ولی در مقابل از این که از وی بخواهید پولش را در راه درست استفاده کند نهراسید. میتوانیدبپذیرید که گاه فرزندتان چیز های بی مصرف و یا چیز های بی خودی که همه کودکان عاشقش هستند را خریداری کند، در صورتی که وی هم سعی کند برای خرید چیز های مفیدتر پول کنار بگذارد.

اگر فرزندتان بخواهد دائم پولش را هدر دهد و یا چیز های خطرناکی مانند سیگار، چاقوی جیبی و غیره بخرد، با وی مخالفت کنید و پول تو جیبی اش را به تعویق اندازید، از این به بعد است که وی باید بفهمد که اجازه ندارد هر کاری که دلش خواست را با پولش انجام دهد.

بعضی از کودکان از سن پنج تا شش سالگی معنای پول و ارزش مالی را می فهمند بنابرین والدین میتوانند از این سنین مبلغی را بعنوان پول توجیبی به فرزندشان بدهند. همینطور بعضی از کودکان بعد ازوارد شدن به مدرسه و آشنایی با اعداد و ارقام، ارزش پول را متوجه می شوند.

پس انداز را تشویق کنید

اختصاص دادن قلک قفل دار برای پس‌انداز این امکان را به فرزند می دهد که قدری از پول پس‌انداز شده را خرج کند. برای این که بچه باید لذت خرج کردن را هم بچشد. همچنين جمع آوری پس اندازهای ماهیانه بچه در این قلک، ضروری است. والدین باید نخست پول توجیبی را روزانه، بعد هفتگی و هر ۱۵ روز یک دفعه و در پایان ابتدای هر ماه به بچه پرداخت نمایند.

والدین باید همراه با فرزندشان به بانک بروند و بعد از افتتاح حساب برای او کل مبلغ حاصل از پس اندازهایش را به حسابش انتقال دهند. این امر احساس خوشایندی را در کودکان شکل می دهد.

میانه رو باشید

در مورد پول توجیبی و مقدار آن متعادل عمل کنید. بعضی از والدین تخصیص مبلغی به این منظور را بی دلیل می دانند، در حالیکه اهمیت دادن به این مسأله سبب رشد شخصیتی بچه، ایجاد احساس استقلال و احساس تشخص در وجود وی می شود و از اهمیت زيادي بهره مند است. در مقابل بعضی والدین در این امر زیاده روی می کنند و پول زيادي را برای این منظور در نظر می گیرند که این مسأله هم خالی از ایراد نیست و سبب رشد خودخواهی و زیاده خواهی در وجود بچه خواهدشد و قدرت مدیریت مالی را از وی خواهدگرفت.

به کودک خویش بنا به سنش پول تو جیبی دهید و با افزایش سن، به مبلغ پرداختی بیفزایید.

چنانچه فرزندتان پول تو جیبی نخواهد، این امر اغلب به مفهوم ترس از بزرگ شدن و عدم اعتماد به نفس است، درخواست بچه از مادر و پدر خيلي اسان تر است تا این که زیر بار مسوولیت برود. بهترین کار آن است که در صورت امکان روی این مسأله تأکید کنید و ارزش وی را بالا ببرید، چراکه باید به وی نشان دهید به کاری که می کند و یا آغاز به انجام آن کرده است ، افتخار می کنید و از تصمیم گیری به جای وی پرهیز کنید، بر عکس بگذارید خودش تصمیم بگیرد حتی اگر گاه اشتباه کند.