جنجال خروج یا فرار سعید مرتضوی از کشور

سعید مرتضوی با پرواز شماره ۳۴۱۳ تهران را به مقصد نجف اشرف ترک کرده و گفته است که برای مراسم اربعین به کربلا می‌رود.پرونده این مدیر دولت دهم، هم‌اکنون در دستگاه قضایی در حال رسیدگی است. سعید مرتضوی در پرونده‌ کهریزک و پرونده تامین اجتماعی متهم است.بابک زنجانی در جریان محاکمات اخیر خود از مرتضوی نیز نام برده است.

خروج ناگهانی سعید مرتضوی از کشور به مقصد عراق احتمال عدم بازگشت وی و فرار به دیگر کشورها را تقویت کرده است.خروج از کشور سعید مرتضوی دادستان سابق استان تهران در حالی در محافل خبری پخش شده است که مرتضوی به علت شکایت‌های فراوان دارای چندین پرونده در محاکم قضایی است و طبق روال قضایی باید ممنوع‌الخروج باشد.

سعید مرتضوی رئیس سابق سازمان تامین اجتماعی به دلیل تخلفات فراوان در زمان تصدی‌گری بر سازمان تامین اجتماعی راهی دادگاه شد و به رد مال و 6 ماه زندان تعلیقی محکوم شد و این روزها به دلیل شکایات پالیزدار به اتهام افترا در زمان دادستانی استان تهران در رفت و آمد به دادگاه ویژه کارکنان دولت است.

خروج از کشور سعید مرتضوی از طریق فرودگاه‌ امام خمینی(ره) و سفر وی به کربلا در شرایطی است که طبق روال عادی قضایی مرتضوی باید ممنوع‌الخروج باشد.مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع عباس پالیزدار شاکی سعید مرتضوی در رابطه با خروج از کشور مرتضوی اظهار داشت:بنابر اظهارات سخنگوی قوه قضائیه مرتضوی به دلیل دارا بودن پرونده‌های متعدد در دستگاه قضایی ممنوع‌الخروج است.

* مرتضوی از جانب دادگاه کیفری ممنوع الخروج نیست

محسن افتخاری رئیس دادگاه کیفری استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گفت: سعید مرتضوی از جانب دادگاه کیفری ممنوع‌الخروج نیست، اما احتمال ممنوع‌الخروجی وی از سوی دیگر محاکم قضایی کشور وجود دارد.

*احتمال عدم بازگشت مرتضوی به کشور وجود دارد

محمد اسفنانی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال عدم بازگشت مرتضوی به کشور اظهار داشت: در شرایط کنونی علی‌القاعده مرتضوی نمی‌توانست از ایران خارج شود، حال این احتمال وجود دارد که حکم ممنوع‌الخروج وی به مرزها و مبادی خروجی اعلام نشده باشد.

وی افزود: براساس قانون افراد ممنوع‌الخروج، مطلقا حق خروج از کشور را ندارند و این موضوع بسیار بعید است که دستگاه‌ قضا مجوزی را برای خروج مرتضوی به عراق صادر کرده باشد. حال مرتضوی با پرونده سنگین اقتصادی چگونه می‌تواند برای خروج از کشور مجوز دریافت کند.

اسفنانی با اعلام اینکه در شرایط کنونی و با توجه به اتهامات مرتضوی، احتمال عدم بازگشت وی به کشور وجود دارد، گفت: در شرایط کنونی خروج مرتضوی از کشور هیچ ضمانت اجرایی ندارد و در صورت عدم برگشت مشکلات بسیاری برای تعقیب قانونی و قضایی وی ایجاد می‌شود.

* طبیعتا مرتضوی نمی توانست از کشور خارج شود

سید حسین دهدشتی نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با خروج مرتضوی از کشور اظهار داشت: تا آنجایی که من اطلاع دارم مرتضوی به علت اتهامات اقتصادی ممنوع‌الخروج بوده و طبیعتا نمی‌توانست از کشور خارج شود، حال معلوم نیست که وی چگونه و براساس چه ضابطه‌ای از کشور خارج شده است.

وی افزود: اصولا مرتضوی در چند سال اخیر نشان داده که فردی ویژه و فرا قانونی بوده، به طوری که وی در دادگاهایش با محافظ حاضر شده و هر طوری که می‌خواهد رفتار می‌کند، از طرف دیگر با توجه به خروج مرتضوی از کشور سیستم قضایی، وزارت کشور و دستگاه‌های امنیتی باید پاسخگوی این مسئله باشند.

حال با توجه به اینکه موضوع ممنوع‌الخروجی مرتضوی از کشور با اما و اگرها روبه‌رو است و مردم جامعه در سال‌های اخیر شاهد فرار افراد زیادی بوده‌اند که بعد از اختلاس‌های بزرگ از کشور فرار کرده‌اند بهتر است دستگاه‌های قضایی و امنیتی کشور بیشتر مراقب چنین افرادی که دارای پرونده‌های متعدد در دادگاه هستند ،باشند.

دادستان پیشین تهران و مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی شامگاه پنجشنبه از طریق فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) از کشور خارج شد.