08 فوریه 2020
فوریه 8, 2020

فیبروم رحم

0 دیدگاه

فیبروم رحم

فیبروم رحم که با نام میوم نیز شناخته می شود ، توده ای غیرسرطانی و خوش خیم می باشد که دارای اندازه های متفاوتی بوده و در نقاط مختلف رحم ، رشد می کند. بزرگ شدن بیش از حد فیبروم ، می تواند منجر به احساس درد و ناراحتی در ناحیه شکم شود. ( متخصص زنان )

در حالت کلی ، فیبروم ها خطرناک نبوده و به عبارتی خطری جدی برای سلامت بدن به شمار نمی روند ؛ از این رو در صورت تشخیص زودهنگام آن ها می توان در راستای پیشگیری از احتمال نیاز به برداشتن رحم ( جراحی هیسترکتومی ) گامی اساسی برداشت.

علائم فیبروم رحم

خونریزی شدید واژینال
خونریزی بین دو دوره قاعدگی
درد شکمی و فشار لگن
یبوست و تکرر ادرار
درد در حین مقاربت جنسی
بزرگ شدن شکم

علل به وجود آمدن فیبروم رحم

هورمون استروژن و پروژسترون : تخمدان وظیفه ترشح و تولید این دو هورمون را به عهده دارد. این هورمون ها به تولید مجدد غشای رحمی پس از هر دوره سیکل ماهیانه کمک می کنند و این اتفاق زمینه ساز پیدایش فیبروم ها در رحم می گردد.
سابقه خانوادگی : چنانچه یکی از اقوام درجه یک شما به فیبروم رحمی مبتلا باشد ، ریسک بروز آن در شما افزایش می یابد.
بارداری : به طور کلی حاملگی منجر به افزایش سطح تولید و ترشح هورمون های استروژن و پروژسترون می شود و این مسئله سبب احتمال پیدایش فيبروم رحم در بارداری می گردد.

آیا در صورت وجود فيبروم رحم امکان بارداری وجود دارد ؟

لازم به ذکر است که وجود فيبروم رحم قبل از حاملگی هرگز مانعی برای بارداری محسوب نمی شود و در صورتی که فرد مبتلا ، تحت نظر پزشک باشد قادر به حاملگی خواهد بود.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به فيبروم رحم قرار دارند ؟

افرادی که سابقه خانوادگی ابتلا به فیبروم رحمی دارند.
بانوانی که در دوران بارداری به سر می برند.
خانم هایی که بیش از 30 سال سن دارند.
بانوانی که اضافه وزن دارند.

درمان فیبروم رحم

معمولا افرادی که دچار فیبروم رحمی هستند با سوالات زیر ، روبرو می باشند :

فيبروم رحم چگونه از بین می رود ؟
آیا فيبروم رحم درمان می شود ؟
راه های درمان فيبروم رحم چیست ؟

در ابتدا لازم به ذکر است که راه های درمان فيبروم رحم بر اساس پارامترهایی اعم از سن بیمار ، وضع جسمانی و میزان سلامت وی و سایز فیبروم ؛ در هر فردی متغیر می باشد و حتی ممکن است در برخی افراد از ترکیب چند روش درمانی استفاده شود.

دارودرمانی : بعضی از داروها همچون لوپرون و غیره ؛ در تنظیم هورمون ها بسیار موثر هستند و استفاده از آن ها می تواند به کوچک شدن فیبروم ها کمک کند.

توجه داشته باشید که برخی از روش های درمانی مانند آی یو دی ، داروهای ضد درد و ضد التهاب مانند بروفن و داروهای ضد بارداری ؛ نیز وجود دارند که به وسیله آن ها می توان خونریزی شدید قاعدگی و درد ناشی از فيبروم رحم را کنترل کرد ، البته باید خاطر نشان نمود که این موارد منجر به کوچک شدن فیبروم نمی شوند.

جراحی میومکتومی : چنانچه در رحم فرد مبتلا چندین فیبروم وجود داشته باشد یا این که فیبروم بزرگ شده باشد ، می بایست فرد تحت عمل جراحی قرار گیرد تا به این ترتیب فیبروم ها از بدن وی خارج گردند.

متاسفانه در برخی افراد هیچ یک از روش های درمانی فیبروم ، جوابگو نبوده و بایستی جراحی هیسترکتومی یا برداشتن رحم انجام گیرد. ناگفته نماند که طی این جراحی ، رحم بیمار به طور کامل برداشته شده و فرد دیگر قادر به بارداری نخواهد بود.