قرص اسپیرونولاکتون و عوارض آن

اسپیرونولاکتون یک داروی دیورتیک است که برای درمان شرایطی که در آن بدن مقادیر زیادی هورمون آلدوسترون تولید می‌کند، تجویز می‌کند و سطح سدیم و آب بدن را تنظیم می‌کند. اسپیرونولاکتون به بازگرداندن تعادل سیدم و پتاسیم بدن کمک می‌کند. این دارو همچنین برای درمان فشار خون بالا، کمبود پتاسیم، احتباس مایعات از جمله نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیه و سیروز کبدی و نارسایی شدید قلبی استفاده می‌شود. این دارو به کلیه‌ها کمک می‌کند تا آب و نمک را از طریق ادرار دفع کرده و تعادل پتاسیم را حفظ کنند.


اسپیرنولاکتون به تایید سازمان غذا و دارو رسیده؟
قرص اسپیرونولاکتون در سال 1985 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شد. این دارو در ترکیب با سایر داروها برای درمان بلوغ زودرس و همچنین بیماری میاستنی گراویس به کار می‌رود. اگرچه اسپیرونولاکتون بیش از 25 سال است که وجود دارد سازمان غذا و دارو هنوز مدام اطلاعات آن را به روز می‌کند. در سال 2011 سازمان غذا و دارو سندرم استیونس-جانسون و نکرولیز سمی که هر دو عارضه پوستی هستند را به لیست عوارض جانبی این دارو اضافه کرد. در سال 2013 این سازمان در مورد وضعیت بالقوه کشنده هایپرکالمی (بالا بودن سطح پتاسیم خون) هشدار داد.
قرص اسپیرونولاکتون
هشدارهای مهم در مورد مصرف قرص اسپیرونولاکتون
اسپیرونولاکتون را نباید با داروهای مکمل پتاسیم مصرف کرد زیرا مصرف بیش از حد پتاسیم ممکن است باعث هایپرکالمی شود که می‌تواند منجر به ریتم غیرطبیعی قلب شود.
پزشک شما باید بداند که نارسایی قلبی دارید یا نه زیرا در چنین شرایطی هایپرکالمی خطر مرگ را افزایش می‌دهد.
در صورت بروز مشکلات کبدی مانند سیروز به پزشک بگویید زیرا حتی تغییرات جزئی در تعادل مایعات و الکترولیت‌ها ممکن است باعث کما شود.
در صورت بروز برخی مشکلات کلیوی یا بیماری‌های مرتبط با هایپر کالمی از جمله اختلال غده فوق کلیوی نباید از این دارو استفاده کرد.
بارداری و مصرف قرص اسپیرونولاکتون
اسپیرونولاکتون ممکن است خطرات زیادی برای جنین داشته باشد. برخی تحقیقات حاکی از آن است که اسپیرونولاکتون توانایی بروز جنبه‌های زنانه در جنین مرد شده و با مهار فعالیت هورمون‌های مردانه در اواخر بارداری باعث بروز مشکلات غدد درون ریز شود. به طور کلی داروهای مدر مانند اسپیرونولاکتون برای زنان باردار توصیه نمی‌شود. مگر در مواردی که دارو کاملا ضروری باشد به خانم‌ها در دوران شیردهی نیز به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود این دارو را مصرف کنند. در صورت نیاز به مصرف خانم باید شیردهی به نوزاد را قطع کند.
این دارو در دسته دارویی C قرار دارد و مطالعه بر روی حیوانات افزایش میزان جذب، کاهش جنین زنده و اثرات پیشگیرانه و ضد آندروژنیک را نشان می‌دهد.
قرص اسپیرونولاکتون و عوارض آن
عوارض جانبی قرص اسپیرونولاکتون
عوارض جانبی رایج در استفاده از این دارو عبارت است از:
استفراغ، اسهال و دل درد
خشکی دهان و تشنگی
سرگیجه و سردرد
ژنیکوماستی (بزرگ شدن سینه) در مردان و درد سینه در زنان
دوره‌های نامنظم قاعدگی و خونریزی واژن بعد از یائسگی
اختلال نعوظ
بم شدن صدا و افزایش رشد مو
خواب آلودگی، خستگی و بی‌قراری
عوارض جانبی شدید این دارو عبارت است از:
درد عضلانی و ضعف
سوزن سوزن شدن
فلج در بازوها یا پاها
آریتمی
سردرگمی، خستگی شدید و غش
خونریزی غیرمعمول یا کبودی
واکنش پوستی
علائمی مانند آنفلوآنزا
تنفس سخت
کاهش ادرار