02 آگوست 2020
آگوست 2, 2020

مشکلات راه رفتن اطفال

0 دیدگاه

اختلالات و مشکلات راه رفتن اطفال

یکی از شایع ترین بیماری های ارتوپدی در بین کودکان ، مشکلات راه رفتن اطفال می باشد. این قبیل بیماری ها در بین اطفال بسیار رواج داشته و متاسفانه شاهد مراجعه بسیاری از والدین به مراکز ارتوپدی هستیم که با اشکلات موجود در رابطه با راه رفتن کودکان مواجه بوده و از این مسئله به شدت نگران هستند. ( متخصص ارتوپد )

اگر کودکی دچار بیماری های ارتوپدی باشد ، زمانی که شروع به راه رفتن می کند این بیماری ها خود را نمایان خواهند کرد ؛ به طوری که والدین به سهولت می توانند این ایرادات را در حین راه رفتن کودک ، تشخیص دهند.
تشخیص بیماری های ارتوپدی اطفال

بدین منظور توصیه می شود بلافاصله پس از تولد ، تمامی اندام های نوزاد بویژه ستون فقرات او تحت معاینه قرار گیرند ؛ به انجام غربالگری بلافاصله پس از تولد نیز به شدت تاکید می شود ، چرا که به کمک غربالگری می توان بسیاری از بیماری های ارتوپدی اطفال را در زمان تولد تشخیص داد.

توجه داشته باشید که در صورت وجود مشکل ؛ با تشخیص زود هنگام می توان ، این بیماری ها را با روش هایی بسیار ساده درمان نمود.

در برخی از مواقع ، والدینی که سن فرزندان آن ها 5 یا بیش از آن می باشد جهت درمان مراجعه می کنند. متاسفانه مراجعه در این زمان بسیار دیر می باشد و در نتیجه ، درمان این بیماران ، نیازمند انجام روش های سخت تری هم چون جراحی خواهد بود.

مشکلات راه رفتن اطفال
مشکلات ارتوپدی اطفال

یکی از بیماری های شایع ارتوپدی کودکان ، انحراف پا به سمت داخل می باشد که در علم پزشکی آن را متاتارسوس ادداکتوس می نامند ؛ شانس ابتلا به این بیماری در دختران و پسران یکسان است.

بیماری انحراف پا می تواند با بسیاری از بیماری های دیگر ارتوپدی ؛ همچون در رفتگی لگن همراه باشد.

کودکی که به این بیماری مبتلا است ؛ در زمان راه رفتن ، پای خود را به سمت داخل خم می کند.

این بیماری در 50 درصد از موارد هر دو پای کودک را درگیر می کند ، به همین علت به پزشکانی که غربالگری اطفال را انجام می دهند توصیه می شود پای نوزادان را با یکدیگر مقایسه نکنند ، بلکه پای آن ها را با حالت پای طبیعی قیاس نمایند.
علل ابتلا به بیماری انحراف پا

علت مبتلا شدن کودکان به این بیماری ، غالبا ناشی از سه عامل می باشد که عبارتند از :

انحراف ناحیه جلویی پا به داخل
چرخش استخوان ساق پا به داخل
چرخش استخوان ران به سمت داخل

مشکلات راه رفتن اطفال
درمان انحراف پای کودکان

بهترین زمان جهت درمان بیماری انحراف پای اطفال ، قبل از یک سالگی می باشد ؛ برای بسیاری از والدین این سوال پیش می آید که چگونه قبل از این که کودک ، شروع به راه رفتن کند می توانیم این بیماری را تشخیص دهیم ؟

همانطور که گفته شد با انجام غربالگری این بیماری مشخص می شود ؛ همچنین خود والدین نیز با مشاهده پای کودک ، به راحتی می توانند متوجه غیر طبیعی بودن آن شوند.

در اکثر مواقع بیماری متاتارسوس ادداکتوس یا انحراف پا به سادگی به وسیله روش هایی ؛ همچون ماساژ درمانی قابل درمان است ، اما زمانی که شدت بیماری زیاد باشد ، متخصص ارتوپد با انجام روش هایی ؛ همچون گچ گرفتن ، جراحی و غیره اقدام به درمان مشکلات راه رفتن اطفال می نماید.