چگونه با کودک عصبی برخورد کنیم؟

اگر رفتارهای پرخاشگر کودک در خردسالی درمان نشود امکان دارد در آينده به مشکل بربخورد. در نتيجه بهتر است رفتارهای پرخاشگر کودک را زیر نظر پزشک و مربیان درمان کنید.  در بزرگسالی این رفتارها بصورت رفتارهای خشن، اعتياد به مخدرها ، جرم و استعمال ماده های دخانی خود را نشان ميدهد .

بطور کلی بیش تر جرم هایی که در بزرگ سالی رخ ميدهد منشأ در کودکی دارد. در این زمينه روانشناسان معتقد هستند که رفتارهای پرخاشگر و تند بچه ها در آينده سبب بروز جرم و رفتارهای بزهکارانه ميشود .

بهتر است بدانید عوامل مختلفی سبب بوجود آمدن رفتارهای عصبی و پرخاشگر در کودکان ميشود . همچنين این عوامل در بین دختران و پسران دارای الگوی متفاوتی است. اگر این رفتارها در کودکی درمان نشود در آينده سبب مشکلاتی مانند طلاق، ابتلا به بیماري های گوناگون، تحصیلات پائین و در نتيجه سطح درامد پائین خانواده ميشود .

علایم کودک پرخاشگر و عصبی

کودکان ناکام

ناکامی یکی از مسائلی است که به پرخاشگری می انجامد. هنگامی که کودک به مقصود خویش دست نیابد و ناکام شود، یکی از رفتارهایی که از وی سر ميزند پرخاشگری است.

با کودکتان حرف بزنید و تلاش کنید علل بداخلاقی اش را بفهمید. فهمیدن این که چه چیزی سبب بداخلاقی وی شده است در واقع کلید این معما است که چطور به وی کمک کنید که هم حس بهتری پیدا کند و هم رفتاری بهتر داشته باشد.

استرس

یکی از عواملی که سبب بوجود آمدن نشانه های بچه عصبی ميشود ، استرس و عفونت های ویروسی در حین حاملگی است. درصورتی که در زمان حاملگی مادر همیشه دچار اضطراب شود نتيجه آن، بچه ای با رفتار پرخاشگر ميشود . در نتيجه بهتر است در حین حاملگی بیش تر مواظب باشید تا در آينده دچار پشیمانی نشوید. آغاز این رفتار از ۲ سالگی است و تا ۴ سالگی ادامه می یابد. دختران نسبت به پسران بیش تر در معرض رفتارهای پرخاشگرانه هستند، در نتيجه به مراقبت از دخترها نسبت به پسران پیشنهاد شده است. درصورتی که فرزند شما دارای نشانه های عصبی و پرخاشگرانه هستند بهتر است از یک مشاوره در این زمينه راهنمايي بخواهید.

افسردگی

پرخاشگری و بداخلاقی در بچه ها اگر با نشانه های ديگر همراه باشد، میتواند نشانه ای از افسردگی باشد که در اینصورت لازم است شرایط زندگی کودک تمام و کمال مورد بررسی قرار گیرد.

براي درمان پرخاشگری در بچه ها نخستین گام این است که نوع پرخاشگری آن ها و علت آنرا براساس توضیحاتی که ارائه شد شناسایی کنیم؛ و پرخاشگری را بصورت موردی برطرف نماییم.

الگوپذیری کودکان از والدین

یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در بچه ها، یادگیری است؛ یعنی کودکانی که الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته اند، شبیه الگوهای خود رفتار ميکنند . اگر بچه دارای پدر یا مادری با خلق وخویی عصبانی و پرخاشگر یا شاهد رفتارهای خشونت بار پدر و مادر خویش با دیگران باشد، مسلما وی هم پرخاشگر خواهد گردید. بدین ترتیب بچه ها از طريق مشاهده، رفتارهای والدین را می آموزند و الگوبرداری ميکنند .